Kayıt ve Yükleme Süreci


Yeni Kayıt

Çalışmalarınızı yüklemek ve takibini yapabilmek veya hakem olarak bilimsel çalışmalara destek vermek için öncelikle üye kaydı yapmanız gerekmektedir. Yeni üye kaydı yapabilmek için dergi web sitesinin üst tarafında yer alan yeni üyelik butonunu kullanabilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda eposta bilginiz, kullanıcı adınız olacağı için lütfen eposta adresinizi eksiksiz bir şekilde yazdığınızı kontrol ediniz. Makale yüklemek için üye kaydı yaparken lütfen üyelik tipi kısmında yazar seçeneğini seçiniz. Üye kaydınızı tamamlamak için kaydet butonunu tıkladığınız zaman, üye kaydınız tamamlanmıştır uyarısı gelecektir. Üye kaydınız editör onayıyla gerçekleşecektir. Kullanıcı adı ve kişi bilgilerinde kullanılan eposta adresinin kurumsal eposta olması editörlüğümüz tarafından tavsiye edilmektedir.

Not

Yeni üye kaydı kısmında yer alan tüm bilgilerin doldurulması önem taşımaktadır. Çift taraflı kör hakemlik sistemi dolayısıyla yazar ve kurum bilgilerinin sisteme yüklenen makale üzerinde yer almaması gerekmektedir. Bu bilgilerinin yalnızca web sitesinde ilgili alanlara açık ve net bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Web sitesine girdiğiniz kişisel bilgileriniz sadece editörler tarafından görülecektir.

Makale Yükleme ve Takibi

Makalenizi yüklemek için üye girişi butonunu tıklayarak, yazar seçeneği ile giriş yapınız. Kullanıcı adı eposta adresinizdir. Makale Gönderme bölümünden makalenizi lütfen isimsiz olarak yükleyiniz ve gerekli bilgileri giriniz. Derginin amaç, kapsam, yayın ilkeleri ve yazım kurallarına uygunluğun değerlendirilmesinden sonra, editör tarafından iki veya daha fazla sayıda hakem ataması yapılacaktır. Hakem tarafından kabul, düzeltme (düzeltilmiş halini görmeme gerek yok), düzeltme (düzeltilmiş halini görmeliyim) veya ret seçeneklerinden biri seçilecektir. Düzeltme verilmesi durumunda, yazar tarafından makalede düzenlemeler yapıldıktan sonra düzeltilmiş metin web sitesine yüklenmelidir. Düzeltilmiş halini görmeliyim kararı veren hakem düzenlenmiş makaleyi kabul eder ise makalenin yayınlanması ile ilgili son karar baş editör tarafından verilecektir. Düzeltilmiş halini görmeme gerek yok kararı verilmişse makale düzenlendikten sonra tekrar hakeme gönderilmez editör kararıyla doğrudan yayınlanacaklar bölümüne aktarılır. Makale yayınlanmadan önce son kontrol için yazarın eposta adresine gönderilecektir. Yazarın, gelen epostadaki yönergeler doğrultusunda son kontrolünden sonra uygun olan ilk sayıda yayınlanır. Ortalama olarak, 15 gün içerisinde makalelerin editör değerlendirmesi yapılmakta, 30 gün içerisinde hakem değerlendirmesi tamamlanmakta ve 60 gün içerisinde de yayınlanmaktadır.