Kayıt ve Yükleme Süreci


Yeni Kayıt: Çalışmalarınızı yüklemek ve takibini yapabilmek veya hakem olarak bilimsel çalışmalara destek vermek için öncelikle üye kaydı yapmanız gerekmektedir. Yeni üye kaydı yapabilmek için dergi web sitesinin üst tarafında yer alan yeni üyelik butonunu kullanabilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda eposta bilginiz, kullanıcı adınız olacağı için lütfen eposta adresinizi eksiksiz bir şekilde yazdığınızı kontrol ediniz. Makale yüklemek için üye kaydı yaparken lütfen üyelik tipi kısmında yazar seçeneğini seçiniz. Hakem olarak da üye kaydı yapabilirsiniz. Bunun için üye kaydı yaparken üyelik tipi kısmında hakem seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Üye kaydınızı tamamlamak için kaydet butonunu tıkladığınız zaman, üye kaydınız tamamlanmıştır uyarısı gelecektir. Üye kaydınız editör onayıyla gerçekleşecektir.

Not: Yeni üye kaydı kısmında yer alan tüm bilgilerin doldurulması önem taşımaktadır. Yazar bilgileri üyelik bilgilerinden alınacağından dolayı üyelik bilgilerinin açık ve net bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Kişisel bilgileriniz sadece editörler tarafından görülecektir.

Makale Yükleme ve Takibi: Makalenizi yüklemek için makale takip sistemi butonunu tıklayarak, yazar seçeneği ile yapılan üye kaydındaki kullanıcı adı (eposta adresi) ile giriş yapınız. Makale Gönderme bölümünden makalenizi lütfen isimsiz olarak yükleyiniz ve gerekli bilgileri giriniz. Yazım ve yayın ilkelerinde belirtildiği üzere editör tarafından tarafınıza bir eposta gönderilecektir. Lütfen gönderilen epostadaki prosedürleri uygulayınız. Sonrasında hakem ataması yapılacaktır. Hakem tarafından kabul, düzeltme (düzeltilmiş halini görmeme gerek yok), düzeltme (düzeltilmiş halini görmeliyim) veya ret seçeneklerinden biri seçilecektir. Hakem görüşüne ve tavsiyelerine göre düzeltme için makale yazara geri gönderilmiş olabilir. Bu durumda düzeltme istenen makalede düzenlemeler yapıldıktan sonra hakem bağlantısını tıklayarak düzeltilmiş metni yükleyebilirsiniz. Makalenin yayınlanması ile ilgili son karar baş editör tarafından verilecektir. Makale yayınlanmadan önce son bir kez eposta adresinize gönderilecektir. Onayınızdan sonra müsait olan ilk sayıda yayınlanacaktır. Ortalama olarak, 15 gün içerisinde makalelerin editör değerlendirmesi yapılmakta sonraki 30 gün içerisinde hakem değerlendirmesi tamamlanmakta ve 60 gün içerisinde de yayımlanmaktadır.

Önemli: Çift taraflı kör hakemlik sistemi geçerli olduğundan dolayı makalenizi yüklerken mutlaka isimsiz olarak yüklemeniz gerekmektedir.

 

Hakem Değerlendirmesi: Hakem değerlendirmesi, herhangi bir akademik derginin kalitesini ölçmek bakımından önlemidir. Bu süreçte, ilgili alanlardaki uzmanlar bilimsel çalışmaları, yazımı, teknik içeriğinin doğruluğu, belgeleri ve disipline etkisi ve disiplin açısından önemi dahil olmak üzere her açıdan analiz ederler. Hakemler, bilimsel yayıncılıkta çok önemli bir rol oynamaktadır ve değerli görüşleri, incelenen makalenin kalitesini belgelemektedir. Hakem değerlendirmesi, araştırmaları değerlendirmek için bir standart oluşturarak araştırma sürecine yardımcı olur. Dergimizde çift taraflı kör hakemlik sistemi geçerlidir.